Informacja prasowa – jak ją (dobrze) napisać? 🔨
Informacja prasowa – jak ją (dobrze) napisać? 🔨

Informacja prasowa – jak ją (dobrze) napisać? 🔨

Jedno z najstarszych narzędzi w arsenale każdego PR-owca. Choć niewielu się do tego przyznaje, dziennikarze często z niej korzystają. Jak ją tworzyć, by spełniała swoją rolę?

Nie uważam, żeby informacja prasowa była najlepszym narzędziem, jakie mamy do dyspozycji w pracy z mediami. To, czy – i jak – po nią sięgamy, powinno być jednak uwarunkowane zarówno preferencjami grupy docelowej (z reguły są to konkretni dziennikarze czy redakcje), jak i tematem, o którym chcemy napisać. Po informacje prasowe sięgamy jednak stosunkowo często, dlatego warto zadbać o to, by stale poprawiać swój warsztat.
Zanim zaczniesz pisać informację prasową, zbierz najważniejsze informacje, które odpowiedzą na podstawowe pytania:
  • co?
  • kto?
  • gdzie?
  • kiedy?
  • dlaczego?
  • jak?
Te odpowiedzi powinny się znaleźć w treści materiału. W miarę możliwości, zbierz także dodatkowe „zasoby” w postaci cytatów, grafik, filmów wideo czy dokumentów.
Przy tworzeniu informacji prasowej tytuł i lead (wstęp znajdujący się po tytule i stanowiący krótkie podsumowanie całego materiału) zostawiam na sam koniec, zaczynając od pierwszego akapitu. Jeśli korzystasz z Prowly, po prostu dodawaj każdy akapit tekstu w postaci osobnego elementu, jak poniżej. Gdy kopiujesz gotową treść z edytora tekstu (np. MS Word), poświęć chwilę i wklej każdy akapit jako osobny element. Możesz oczywiście wkleić całość do jednego, ale po publikacji nie będzie on tak czytelny, jak w pierwszym przypadku.
paragraph.png
W wypadku tekstów dłuższych niż dwa-trzy akapity, koniecznie "połam" je wizualnie stosując wytłuszczenia najważniejszych fragmentów lub nagłówki między akapitami. Dzięki temu ułatwisz odbiorcy przyswojenie i zrozumienie informacji, co jest kluczowe, jeśli starasz się o publikacje lub kontakt zwrotny. Aby dodać nagłówki w Prowly skorzystaj z takich elementów, jak tytuł (subtitle) lub podtytuł (subtitle).
title.png
subtitle.png

Jeśli nie jest Ci obce SEO, twórz nagłówki z użyciem słów kluczowych, na które pozycjonujesz się w sieci 🔎

Jeśli dysponujesz jakimikolwiek grafikami lub filmami wideo powiązanymi z ogłoszeniem (zdjęcia, wizualizacje, mockupy itp.), koniecznie wrzuć je w treść materiału. W ten sposób uatrakcyjnisz materiał i przełamiesz nudną formę informacji prasowej, tym samym angażując odbiorcę. Nie martw się zbyt dużym rozmiarem plików graficznych - informacje prasowe na Prowly skalują się do rozdzielczości ekranu odbiorcy w ten sposób, by wyglądały dobrze na smartfonie, tablecie czy redakcyjnym komputerze.
Grafiki w informacji prasowej.png

Wrzucaj grafiki i filmy przy użyciu elementu 'middle hero image' i 'middle hero video' - tak wrzucone materiały wyglądają znacznie przyjemniej dla oka niż tradycyjne galerie.

Jeśli pozwala na to temat materiału, możesz też korzystać z emoji, zamieszczając je w treści akapitów, w nagłówkach lub w tytule. Ja korzystam z tych - po prostu wybierz odpowiednią i wklej ją do tekstu 💪🙉
Przygotowane wcześniej cytaty również warto wyróżnić. Możesz w tym celu użyć zwykłej kursywy (w większości edytorów skrót 'control' (Windows) lub 'command' (Mac) + 'i'). W Prowly służy do tego element 'quote' - wklej do niego cały cytat i odpowiednio podpisz autora. 

Drogie Prowly! Chcę w informacji prasowej osadzić kod z playlistą Spotify lub z postem z Facebooka, by dziennikarze mieli dostęp do tych treści w trakcie czytania tekstu. Jak to zrobić? Ratujcie!

Andrzej, Warszawa

Drogi Andrzeju! Nic trudnego :) Po prostu dodaj nowy element 'embed', który jest ostatni na liście elementów, i wklej w niego cały kod. Tak osadzony materiał będzie się wyświetlał w treści informacji opublikowanej na Prowly.

Rafał z Prowly

Osadzanie materialow informacja prasowa.png

The end is near

Gdy już główna treść informacji prasowej jest gotowa, wróćmy do początku. Teraz stworzenie tytułu i leadu powinno być bardzo proste :) Postaraj się, by tytuł był chwytliwy, a jeśli tworzysz treści pod kątem pozycjonowania w sieci, by zawierał także ważne dla Ciebie słowa kluczowe. Lead natomiast powinien być skondensowaną informacją prasową w formie trzech-czterech wierszy tekstu.
Na sam koniec dodaj tzw. boiler plate zawierający podstawowe informacje na temat firm i osób, których dotyczy ogłoszenie. Nie zapomnij także zostawić namiarów na siebie lub inną osobę kontaktową. A jeśli Google Analytics nie jest Ci obcy, dodaj kody UTM do najważniejszych linków znajdujących się w tekście - dzięki temu możesz później śledzić ruch wynikający z tego materiału (dziennikarze często umieszczają takie kody UTM w publikowanych przez siebie tekstach online - to najprostszy sposób, by śledzić efektywność informacji prasowej).
Teraz pozostaje już tylko publikacja informacji prasowej i wysyłka do mediów. Jeśli chcesz zobaczyć, jak przygotować maila na tę okazję, zapraszam do mojego tekstu na ten temat.

Nadal piszesz informacje prasowe w Wordzie? Zobacz, jak Twoje życie zmieni się z naszą aplikacją. Przetestuj Prowly za free, bez jakichkolwiek zobowiązań:
Wypróbuj informacje prasowe z Prowly
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.