Analizuj swoje wysyłki - czyli o statystykach mailingów
Analizuj swoje wysyłki - czyli o statystykach mailingów

Analizuj swoje wysyłki - czyli o statystykach mailingów

Wysyłając mailing dokonujesz wielu wyborów - zastanawiasz się, jaki tytuł nadać wiadomości, co wpisać w treść, do kogo wysłać tę konkretną informację prasową. Wszystkie te decyzje zaowocują wysyłką, której efekty warto zmierzyć poprzez analizę statystyk wysyłek.

Statystyki mailingów są jednym z elementów rozbudowanego moduły analitycznego w Prowly. Znajdziesz je po kliknięciu na konkretny mailing z listy:

via GIPHY

Jakie dane znajdziesz analityce mailingów?

1. Informacje związane z wysyłką (Summary) - tytuł, adres mailowy lub imię i nazwisko nadawcy, podgląd fragmentu, liczbę odbiorców, kampanię, nazwę grup oraz segmentów będących odbiorcami wiadomości, Prowly ID, datę wysyłki oraz datę utworzenia.
Statystyki mailingu - informacje ogólne o wysyłce

Statystyki mailingu - informacje ogólne o wysyłce

2. Liczbowe i procentowe statystyki wysyłki (Mailing statistics) czyli open rate, click rate zestawione ze średnią na koncie oraz w kampanii (jeśli nasz mailing był przypisany do kampanii), liczba odbiorców (Recipients), wysłanych maili (Sent), otwartych wiadomości (Opened), unikalnie klikniętych linków (Clicked) oraz liczba tych wiadomości, które “odbiły” się od skrzynki odbiorcy, czyli zaliczyły tzw. bounce (Bounced).
Statystyki liczbowe i procentowe twojej wysyłki

Statystyki liczbowe i procentowe twojej wysyłki

Click rate oraz open rate, to jest to odpowiednio stosunek liczby unikalnych kliknięć w link umieszczony w treści maila do liczby wszystkich wysłanych wiadomości (click rate) albo stosunek liczby unikalnych otwarć do liczby wszystkich wysłanych wiadomości.

Np. Jeśli wysłałam 50 maili, z których otwartych było 25, to open rate dla tego mailingu wynosi 50%, jeśli na wysłanych 50 maili, moi odbiorcy kliknęli w 10 z nich, to click rate wynosi 20%.

Mowa o unikalnych akcjach, czyli jeśli na jako odbiorca twojej wiadomości kliknę w link np. 10 razy, to moja akcja zostanie policzona tylko jeden raz. Liczy się tylko pierwsze wykonanie danej akcji.
Bounce e-mail oznacza, że nasza wiadomość z jakiejś przyczyny powróciła do nadawcy i, tym samym, nasz odbiorca nigdy jej nie zobaczył. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą mieć charakter stały (tzw. Hard bounce) związany z nieusuwalną przyczyną takiej odbitki np. adres odbiorcy nie istnieje, ale może również mieć charakter tymczasowy (tzw. Soft bounce), kiedy nasz e-mail nie trafił do skrzynki odbiorcy z powodu, który można usunąć np. przepełnienia skrzynki odbiorcy. Jeśli chcesz poznać dokładną przyczynę bounce’a danego adresu mailowego, wejdź w kartę kontaktu i poszukaj w logach aktywności:
Karta kontaktu w Prowly - możesz tutaj sprawdzić przyczynę niedostarczenia Twojego maila

Karta kontaktu w Prowly - możesz tutaj sprawdzić przyczynę niedostarczenia Twojego maila

3. Z racji tego, że z Prowly możesz również zarządzać follow up’em do kontaktów w statystykach mailingów znajdziesz też podsumowanie działań związanych z follow up’em. Widzisz tutaj, ile masz jeszcze do zrobienia (to do), co zostało zrobione (done) i liczbę tych kontaktów, które nie mają jeszcze statusu done lub to do (pending).
Follow up do kontaktów - statystyki zadań

Follow up do kontaktów - statystyki zadań

4. Jeśli przydałby się widok tego, jak rozkładały się aktywności twoich odbiorców w czasie, to możesz je podejrzeć na wykresie, który pokazuje 24 godziny z życia twojego mailingu. Wiesz, dzięki temu, kiedy najwięcej odbiorców zapoznało się z treścią wiadomości lub kliknęło w link.
Statystyka otwarć i kliknięć w czasie

Statystyka otwarć i kliknięć w czasie

5. Na koniec jeszcze wyniki A/B testu, jeśli korzystasz z tego rozwiązania (bardzo je polecamy, pisaliśmy więcej tutaj).
Widok wyników A/B testowania wysyłki

Widok wyników A/B testowania wysyłki

Czyli zapoznałeś się już ze statystykami Twojej wysyłki, ale na mailing możesz patrzeć na jeszcze większym poziomie szczegółowości i poznać statystyki konkretnych odbiorców. To jest możliwe po przejściu do Detailed statistics:

via GIPHY

W statystykach szczegółowych znajdziesz listę odbiorców wraz ze statusem Twojej wiadomości do nich, ten status to: otwarcie (open - ikona oka), kliknięcie (w link - ikona myszki), ale również bounce (ikona znaku ostrzegawczego) wraz z czasem, kiedy ostatnio wykonana akcja miała miejsce.

Jeśli kontakt znalazł się na tzw. blackliście, to znajdziesz przy kontakcie flagę “Blacklisted”. Blacklista oznacza, że serwer wysyłający zapisał sobie ten kontakt jako generujący dla niego “złą reputację”, czyli np. generujący bardzo dużo zwrotek. 
Podsumujmy:
  1. Każdą wysyłkę możesz przeanalizować pod względem takich kluczowych wskaźników jak liczba otwarć, kliknięć oraz maili odbitych.
  2. Statystyki wysyłki pozwalają Ci również na poznanie szczegółowych statusów pojedynczych odbiorców.
Owocnych wniosków! 
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.