Czym się różni grupa od segmentu, czyli o porządkach w bazie kontaktów

Czym się różni grupa od segmentu, czyli o porządkach w bazie kontaktów

Opublikowany

Einstein powiedział: if you can’t explain it simply, you don’t understand it well enough. Niech ta sentencja będzie dobrym duchem poniższego artykułu.

Kiedy zajrzymy do modułu zarządzania bazą kontaktów (Audience) w sekcji Manage widzimy podsekcje Groups, Filters i Segments.
Sekcja Manage w module dystrybucyjnym

Sekcja Manage w module dystrybucyjnym

Wszystkie te elementy służą do katalogowania odbiorców na różne sposoby.

Grupa to zbiór kontaktów utworzony poprzez:
 1. Manualne wskazanie kontaktów.
 2. Dodanie do grupy.
Tak jak na mini wideo poniżej:

Prowly

Check out a video I made via Loom

Filtry natomiast pozwalają wybierać z listy kontaktów te, które w danym momencie spełniają założone przez nas kryteria. Możemy ustawić wiele kryteriów na raz. Możemy też wymagać, by wszystkie kryteria były spełnione lub by spełnione było choć jedno z nich.

Możesz skorzystać z następujących kryteriów:
 • TAG - kontakty posiadające konkretny tag
 • COMPANY NAME - kontakty z firm innych niż wskazana
 • GROUP - kontakty nie będące przypisane do żadnej grupy
 • CREATED BY - kontakty utworzone przeze mnie
 • HIGHLIGHT - kontakty mające gwiazdkę
 • OPEN RATE - kontakty, które otworzyły więcej niż 50% Twoich wiadomości
 • CLICK RATE - kontakty, które kliknęły w więcej niż 50% przesłanych przez Ciebie linków
 • BOUNCE RATE - kontakty, które nie przyjęły więcej niż 10% wysłanych mailingów
 • OPENS - kontakty, które otworzyły przynajmniej 1 mailing
 • CLICKS - kontakty, które kliknęły w przynajmniej 1 link
 • BOUNCES - kontakty, których skrzynki mailowe nie odebrały przynajmniej 1 wiadomości
 • MAILING - kontakty, które były adresatem konkretnej wiadomości
 • STORY - kontakty, które kliknęły w konkretną treść
 • CREATED AT - kontakty, które zostały utworzone wczoraj
Powyższe zastosowanie kryteriów jest tylko przykładem, możesz je oczywiście inaczej konfigurować poprzez określenie warunków np. "is", "is not", "greater than", "less than" itd. Więcej o tym jak budować filtry znajdziesz tutaj.

Ok, mam już ustawione filtry: co zrobić, by nie musieć ich tworzyć za każdym razem od nowa?

Właśnie do tego służą segmenty.

Pokrótce, segment to zbiór wszystkich kontaktów, które w danym momencie spełniają założone przez nas kryteria. Segmenty działają automatycznie: to znaczy, że. kontakty są do nich dodawane i usuwane bez Twojej interwencji. Można powiedzieć, że żyją własnym życiem: liczba kontaktów wchodzących w skład segmentu zmienia się dynamicznie.
Aby utworzyć segment, koniecznie ustaw wcześniej odpowiednie filtry. W ten sposób wszystkie kontakty w segmencie będą miały przynajmniej jedną wspólną cechę.

Czym jest segment najlepiej pokazać na przykładzie:

W mojej bazie mam 300 kontaktów, do których regularnie i od dłuższego czasu przeprowadzam wysyłki. Chciałabym sprawdzić, które z kontaktów są najbardziej aktywne jeśli chodzi o klikanie w przesyłane przeze mnie materiały.
Mogę to sprawdzić wchodząc w Audience -> Filters -> i wybierając kryterium Click rate, dla którego ustawiam wartość “greater than” “50%”. W ten sposób po prawej stronie w wynikach wyszukiwania wyświetlą się te z moich kontaktów, które kliknęły w więcej, niż połowę linków do materiałów, jakie przesłałam im do tej pory. Najwierniej klikające kontakty.
Ustawienia filtra Click rate - tak namierzysz swoich wiernych odbiorców

Ustawienia filtra Click rate - tak namierzysz swoich wiernych odbiorców

Note: oczywiście możesz dowolnie zdefiniować wartość procentową. Jeśli chcesz znaleźć tych, którzy kliknęli więcej niż 80% wysyłek, nic nie stoi na przeszkodzie :)
Następnie zapisuję filtr jako segment poprzez kliknięcie Save as segment i nadaję mu nazwę, np. “Click rate > 50%”.


Guzik pozwalający zapisać wyniki filtrowania jako segment

Guzik pozwalający zapisać wyniki filtrowania jako segment

W ten sposób na liście moich segmentów pojawił się segment o nazwie “Click rate > 50%”. Zawsze po wejściu w ten segment zobaczę aktualną listę kontaktów spełniających ten warunek. Ważne: kontakty, które przestaną klikać w moje wiadomości, przestaną spełniać określone warunki. Oznacza to, że znikną z tego segmentu. Analogicznie: do segmentu zostaną dodane kolejne kontakty, które będą aktywnie klikać w moje maile.

Jeśli zechcesz przesłać komunikację do swoich najbardziej aktywnych kontaktów możesz jako odbiorców wybrać właśnie ten segment.

Podobnie mogę sprawdzić, które z kontaktów w mojej bazie mają nieaktualne adresy mailowe, przez co nie otrzymują moich maili. Wtedy wchodzę w zakładkę Filters i wybieram filtr “Bounce”, ustawiam warunek “greater than” “1”.W ten sposób moim oczom ukaże się lista kontaktów, których skrzynki mailowe przestały odbierać wiadomości.
Ustawienie filtra Bounce rate, dzięki któremu zobaczysz kontakty nieotrzymujące Twoich wiadomości

Ustawienie filtra Bounce rate, dzięki któremu zobaczysz kontakty nieotrzymujące Twoich wiadomości

Cechy grup i segmentów obrazuje poniższa tabela:
Pytanie Grupa Segment
Czy kontakty muszą jakąś wspólną cechę? nie, możesz utworzyć grupę z każdej kombinacji kontaktów tak. np. mają ten sam tag
Czy istnieją ograniczenia do co liczby kontaktów? nie, możesz dodać dowolną liczbę kontaktów nie, segment może składać się z dowolnej liczby kontaktów
Jak dodawać kontakty? manualnie, czyli poprzez oznaczenia checkboxa przy kontakcie i kliknięcie Add to group automatycznie, czyli kontakty w momencie, gdy zaczynają spełniać kryterium utworzenia segmentu są do niego dodawane
Jak usuwać kontakty? manualnie, czyli poprzez wejście na kartę kontaktu i usunięcie grupy (więcej tutaj: http://help.prowly.com/pl-audience-pitch/jak-usunac-kontakt-z-grupy) automatycznie, czyli w momencie, w którym kontakt przestaje spełniać kryterium przynależności do segmentu zostaje z niego usunięty
Czy mogę wysłać Pitch? tak, żeby wysłać Pitch należy najpierw utworzyć grupę lub segment - można wysyłać do kilku grup lub segmentów jednocześnie
Jak utworzyć? ręcznie poprzez oznaczenie checkboxów przy kontaktach i kliknięcie Add to group poprzez użycie filtrów i kliknięcie save as segment
Czy liczba kontaktów jest stała czy zmienna? stała, dopóki ręcznie nie usuniesz albo nie dodasz kontaktów dynamiczna, w zależności od tego, ile kontaktów spełnia kryteria
Jeśli pojawiły się pytania albo kolejne propozycje tematów wypączkowały z lektury piszcie na booster@prowly.com lub dzielcie się uwagami na czacie.

Udostępnij

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.