Własne biuro prasowe a widoczność w Google

Własne biuro prasowe a widoczność w Google

Opublikowany

Informacja prasowa w załączniku czy Prowly Brand Journal? Domena własna czy prowly.com? Które z nich pozwoli nam zwiększyć widoczność w wyszukiwarce?

W tradycyjnym modelu, znaczna część PR opiera się na komunikacji mailowej. PR-owiec wysyła informację prasową jako załącznik w mailu, dziennikarz pisze materiał w oparciu o załącznik i wykorzystując kluczowe słowa i sformułowania oraz użyte cytaty. W takim przypadku, korzyść z perspektywy widoczności organicznej w wyszukiwarce jest jednostronna: cały ruch z wyników wyszukiwania trafia na serwis, który opublikuje informacje. Co w przypadku, kiedy mamy własne biuro prasowe? Postanowiliśmy to sprawdzić.

…ale to przecież duplicate content…

Problem publikacji PR-owych w kontekście działań SEO polega na tym, że treści te często powielane są przez wiele serwisów w formie 1:1. Tworzy to tak zwany efekt „duplicate content”. Google natomiast z założenia lubi treść, która jest unikalna. Nie będzie więc promował treści, która pojawiła się w wielu miejscach. Założenia założeniami, ale jako specjalista SEO wielokrotnie spotykam się z sytuacją, że kopiowane treści świetnie radzą sobie w wynikach wyszukiwania.

3 typy biur prasowych

Sytuację rozpatrywać będziemy przy pomocy 3 typów biur prasowych:
 1. Biuro prasowe w subdomenie własnej
 2. Biuro prasowe w subdomenie Prowly
 3. Biuro prasowe na osobnej domenie

Metodologia badania

Badanie wykonaliśmy za pomocą Senuto, gdzie raz w tygodniu monitorujemy dziewiętnaście milionów fraz kluczowych. Dzięki temu wiemy, na ile fraz kluczowych w wynikach wyszukiwania widoczna jest określona domena. Liczba słów określa poniekąd jakość działań SEO.

Biuro pasowe w subdomenie własnej

Pod uwagę w analizie brane są następujące subdomeny:
 • Magazyn.allegro.pl
 • Media.ncplus.pl
 • Media.fia.com.pl
 • Media.lifetube.pl
Poniższa tabela przedstawia kolejno:
 1. liczbę fraz w TOP 3 określonej subdomeny: liczba ta określa na ile fraz w wynikach wyszukiwania na miejscach od 1 do 3 widoczna jest dana subdomena;
 2. liczbę fraz w TOP 10: jak wyżej, ale zakres pozycji to 1-10;
 3. liczbę fraz w TOP 50: jak wyżej, ale zakres pozycji to 1-50;
 4. widoczność: parametr określający estymowaną miesięczną liczbę wizyt z wyników wyszukiwania.
Przyjrzyjmy się konkretnym przykładom.
Screenshot_18.png

Biuro pasowe w subdomenie Prowly

Pod uwagę w analizie brane są następujące subdomeny:
 • Aptekarski.prowly.com
 • Agata.prowly.com
 • Ikea.prowly.com
 • Aliganza.prowly.com
Screenshot_19.png

Biuro pasowe w oddzielnej domenie

Ostatnia sytuacja, którą rozpatrujemy to biuro prasowe na oddzielnej domenie. Pod uwagę bierzemy tu dwie domeny:
 • Hand-made.pl
 • Dzialkanadjeziorem.pl
Screenshot_20.png

Wnioski

1. Artykuły w biurze prasowym mogą być dobrze widoczne w wyszukiwarce.

Jako przykład niech posłuży ten tekst.
Poniżej znajduje się lista fraz kluczowych oraz informacja o pozycji w wynikach wyszukiwania, jaką zajmuje powyższy artykuł:
Screenshot_26.png
Jak widać, artykuł ten widoczny jest między innymi na 2 miejscu na frazę „jak uzyskać pozwolenie na broń”. Jednoznacznie pokazuje to, że poprawnie napisany artykuł w biurze prasowym może być bardzo dobrze widoczny w wynikach wyszukiwania.
Również biura prasowe w subdomenie prowly.com potrafią być widoczne w wynikach wyszukiwania.
Screenshot_25.png
W przypadku biura prasowego na oddzielnej domenie, reguła ta się nie zmienia.
Przykład: hand-made.pl
Screenshot_24.png

2. Biura prasowe pomimo, że często znajdują się na nich kopiowane treści – dystrybuowane na serwisy zewnętrzne – potrafią zajmować wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania. Widać to na przedstawionych przykładach.

3. Nie ma większego znaczenia, czy biuro prasowe będzie znajdować się w subdomenie własnej, w oddzielnej domenie czy subdomenie prowly.com – wyniki zależne są raczej od treści.

Jeśli mielibyśmy kierować się tylko aspektami związanymi z ruchem z wyszukiwarki, posiadanie biura prasowego na stronie www wydaje się być rzeczą oczywistą. Daje ono możliwość zaistnienia w wyszukiwarce, w odróżnieniu od standardowej formy, jaką jest wysyłka informacji prasowych za pomocą maili.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Nowoczesne biuro prasowe - e-book od Prowly

temu

Tworząc i rozwijając nasz Brand Journal, chcemy dostarczyć Wam najlepsze na rynku narzędzie do zarządzania biurem prasowym. Dziś sprawdzamy, jak powinny działać serwisy dla mediów z perspektywy ich odbiorców.
Design, który działa – 8 zasad projektowania Brand Journali na Prowly

temu

Brand Journal Prowly to moduł najczęściej wykorzystywany do prowadzenia biur prasowych online. Ze względu na swoją elastyczność równie dobrze sprawdza się także w prowadzeniu bloga czy magazynu online marki. Niektórzy klienci wykorzystują go nawet do postawienia całej strony internetowej. Oto kilka prostych zasad, które pomogą Ci stworzyć użyteczny i czytelny serwis, bez względu na to, jaką rolę będzie pełnił wśród Twoich odbiorców.
Jak zakomunikować start własnego Brand Journala na Prowly - case study Grupy Pracuj

temu

Komunikacja z mediami jest jednym z kluczowych elementów działań PR Grupy Pracuj. Nowe biuro prasowe Grupy miało być miejscem, w którym dziennikarze - w wygodny dla siebie sposób - odnajdą wszystkie potrzebne informacje. Aby mieć pewność, że tak będzie, zespół PR przygotował media do korzystania z nowego serwisu i wszystkich funkcji oferowanych przez platformę Prowly.
Brand Journal Vimeo: design, który determinuje nowy model promocji treści 

temu

Dotarcie do dzisiejszego, świadomego czytelnika to niełatwe zadanie. Szybki rozwój mediów społecznościowych sprawia, że sposób, w jakim treści są rozpowszechniane, zmienia się na porządku dziennym. To samo dotyczy relacji z mediami. Warto wsłuchać się w głos swoich odbiorców i skoncentrować się na tworzeniu interaktywnych treści, które dzięki swojej formie można skonsumować „na raz”. O co chodzi? Sprawdźmy na przykładzie biura prasowego Vimeo. 
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.