Testy AB - jak poprawić efekty wysyłek mailowych

Testy AB - jak poprawić efekty wysyłek mailowych

Opublikowany

Testy AB to świetny sposób by sprawdzić, które rozwiązania działają najlepiej. Są szeroko wykorzystywane w marketingu, ale nie ma powodu, by PR również nie mógł korzystać z ich wartości. Cokolwiek robisz, zawsze możesz szukać lepszej, bardziej efektywnej drogi. I tutaj z pomocą przychodzi Prowly.

Dzięki testom AB na platformie Prowly, możesz na bieżąco sprawdzać, jak różne elementy Twojego maila wpływają na reakcję dziennikarzy, z którymi się komunikujesz. Możesz w ten sposób testować:
  • tytuły wiadomości;
  • umiejscowienie przycisku call-to-action;
  • treść wiadomości.
Zanim rozpoczniesz test, zdecyduj które z elementów zamierzasz przetestować. W danym momencie najlepiej testować różne wersje tylko jednego elementu, w przeciwnym razie nie będziesz mieć pewności, która ze zmian miała wpływ na określone zachowanie odbiorców lub jego brak.
Oto jak korzystać z testów AB dostępnych na platformie Prowly.

Jak wybrać najlepszy tytuł maila

Tytuł wiadomości jest jedną z pierwszych rzeczy, jakie Twój odbiorca widzi po otrzymaniu maila. Musi przekonać dziennikarza, by od razu otworzył wiadomość, zamiast ją usuwać, odkładać na później czy oznaczać jako spam.
ABtesting.jpg
Przetestuj różne wersje tytułu tej samej wiadomości by sprawdzić, który z nich był najbardziej interesujący dla Twoich kontaktów, a który nie przykuł ich uwagi wystarczająco szybko.

Jak wybrać najlepsze umiejscowienie na przycisk CTA

Gdy przygotowujesz wysyłkę informacji prasowej, z reguły oczekujesz konkretnej reakcji: chcesz, by dziennikarze kliknęli w informację i zapoznali się z jej pełną treścią. Korzystając z Prowly, możesz wpisać dowolny tekst, który wyświetli się zamiast linku do informacji prasowej (w formie klikalnego call-to-action). Dzięki temu, Twoje maile będą jeszcze bardziej czytelne i przejrzyste.
Testy AB pozwolą Ci określić, czy przycisk call-to-action lepiej działa na początku lub na końcu maila. Może się też okazać, że powinien się znajdować w środku zdania lub na jego końcu. Nie ma jednej reguły: sprawdź samemu, co działa najlepiej w przypadku Twoich grup docelowych.

Jak wybrać właściwy format i treść wiadomości

Są różne szkoły pisania maili do dziennikarzy. Niektórzy wrzucają podstawowe informacje w formie wypunktowanej listy, zostawiając resztę w głównej treści informacji prasowej. Inni natomiast piszą tak szczegółowo, jak to tylko możliwe. Które podejście jest najlepsze? To, które daje najlepsze efekty :) Tę wiedzę zyskasz dzięki testom AB.
Gdy zaczniesz przygotowywać mailing do dziennikarzy, przygotuj przynajmniej dwie osobne wersje. Przykładowo, w pierwszej z nich możesz wypunktować najważniejsze informacje dotyczące wydarzenia czy newsa, o którym piszesz. Drugą wersję wzbogać dodatkowo o cytat zaczerpnięty z "pressa". W ten sposób sprawdzisz, czy zamieszczanie cytatów bezpośrednio w wiadomości zachęca dziennikarzy do czytania pełnej informacji prasowej, czy wręcz przeciwnie.

Pamiętaj, że Twoja grupa odbiorców powinna liczyć przynajmniej sto kontaktów, aby testy były wiarygodne. 

Jeśli przeprowadzisz test na zbyt małej grupie, wyciągnięte wnioski mogą być mylące i nieprawdziwe.
To by było wszystko :) Sam jestem wielkim fanem testów AB i wiedzy, jaką oferują. Jestem pewien, że i Ty znajdziesz w nich odpowiednią wartość!
Powiązany produkt: Audience Pitch

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Poproszę 100 kontaktów, czyli jak stworzyć bazę mediów

temu

Baza mediów to jedno z najważniejszych narzędzi, jakimi dysponuje PR-owiec. Dobrze przygotowana może stanowić o sukcesie kampanii i pozwoli zbudować relacje na wiele lat. Jak ją stworzyć od zera, gdy dopiero zaczynamy przygodę w PR lub szykujemy się do działania w zupełnie nowym otoczeniu?
3 sposoby tworzenia maila z informacją prasową

temu

Nie jest tajemnicą, że dobrze skonstruowany mail może zdecydować o życiu i śmierci nawet najlepiej dopieszczonej informacji prasowej. Jak pisać, by zachęcać dziennikarzy do otwierania przesyłanych materiałów?
Prowly S3E5: Pitch - BB-8 świata Public Relations

temu

Pitch. Niby to automat do dystrybucji, ale dzięki personalizacji nie da się go nie lubić. Po przyjacielsku traktuje zarówno odbiorców, jak i nadawców wysyłek. Zbawia świat PR-u wygodą interfejsu i użytecznymi statystykami. Zobacz, jaką aktualizację zafundowaliśmy mu w nadchodzącym sezonie.
Pixers: dobry PR wspiera markę, umacnia jej pozycję i pozwala jej trafić do szerszego grona klientów [case study]

temu

Od początku mocno stawiali na komunikację, a dzięki Prowly docierają z marką do szerokiego grona odbiorców. Ich motto to „Żyjemy, by zmieniać”. Jak zarażają nim swoją grupę docelową i jak pomaga im w tym Brand Journal Prowly? O tym rozmawiamy z Aleksandrą Wronecką, Content Specialist.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.