Testy AB to świetny sposób by sprawdzić, które rozwiązania działają najlepiej. Są szeroko wykorzystywane w marketingu, ale nie ma powodu, by PR również nie mógł korzystać z ich wartości. Cokolwiek robisz, zawsze możesz szukać lepszej, bardziej efektywnej drogi. I tutaj z pomocą przychodzi Prowly.
Dzięki testom AB na platformie Prowly, możesz na bieżąco sprawdzać, jak różne elementy Twojego maila wpływają na reakcję dziennikarzy, z którymi się komunikujesz. Możesz w ten sposób testować:
- tytuły wiadomości;
- umiejscowienie przycisku call-to-action;
- treść wiadomości.
Zanim rozpoczniesz test, zdecyduj które z elementów zamierzasz przetestować. W danym momencie najlepiej testować różne wersje tylko jednego elementu, w przeciwnym razie nie będziesz mieć pewności, która ze zmian miała wpływ na określone zachowanie odbiorców lub jego brak.
Oto jak korzystać z testów AB dostępnych na platformie Prowly.
Jak wybrać najlepszy tytuł maila
Tytuł wiadomości jest jedną z pierwszych rzeczy, jakie Twój odbiorca widzi po otrzymaniu maila. Musi przekonać dziennikarza, by od razu otworzył wiadomość, zamiast ją usuwać, odkładać na później czy oznaczać jako spam.

Przetestuj różne wersje tytułu tej samej wiadomości by sprawdzić, który z nich był najbardziej interesujący dla Twoich kontaktów, a który nie przykuł ich uwagi wystarczająco szybko.
Jak wybrać najlepsze umiejscowienie na przycisk CTA
Gdy przygotowujesz wysyłkę informacji prasowej, z reguły oczekujesz konkretnej reakcji: chcesz, by dziennikarze kliknęli w informację i zapoznali się z jej pełną treścią. Korzystając z Prowly, możesz wpisać dowolny tekst, który wyświetli się zamiast linku do informacji prasowej (w formie klikalnego call-to-action). Dzięki temu, Twoje maile będą jeszcze bardziej czytelne i przejrzyste.
Testy AB pozwolą Ci określić, czy przycisk call-to-action lepiej działa na początku lub na końcu maila. Może się też okazać, że powinien się znajdować w środku zdania lub na jego końcu. Nie ma jednej reguły: sprawdź samemu, co działa najlepiej w przypadku Twoich grup docelowych.
Jak wybrać właściwy format i treść wiadomości
Są różne szkoły pisania maili do dziennikarzy. Niektórzy wrzucają podstawowe informacje w formie wypunktowanej listy, zostawiając resztę w głównej treści informacji prasowej. Inni natomiast piszą tak szczegółowo, jak to tylko możliwe. Które podejście jest najlepsze? To, które daje najlepsze efekty :) Tę wiedzę zyskasz dzięki testom AB.
Gdy zaczniesz przygotowywać mailing do dziennikarzy, przygotuj przynajmniej dwie osobne wersje. Przykładowo, w pierwszej z nich możesz wypunktować najważniejsze informacje dotyczące wydarzenia czy newsa, o którym piszesz. Drugą wersję wzbogać dodatkowo o cytat zaczerpnięty z "pressa". W ten sposób sprawdzisz, czy zamieszczanie cytatów bezpośrednio w wiadomości zachęca dziennikarzy do czytania pełnej informacji prasowej, czy wręcz przeciwnie.
Pamiętaj, że Twoja grupa odbiorców powinna liczyć przynajmniej sto kontaktów, aby testy były wiarygodne.
Jeśli przeprowadzisz test na zbyt małej grupie, wyciągnięte wnioski mogą być mylące i nieprawdziwe.
To by było wszystko :) Sam jestem wielkim fanem testów AB i wiedzy, jaką oferują. Jestem pewien, że i Ty znajdziesz w nich odpowiednią wartość!
Powiązany produkt: Audience Pitch